Průkaz energetické náročnosti budov (PENB)
Akademie stavebníka

Pokusíme se osvětlit mírně nepřehledné předpisy ohledně hodnocení ekonomiky provozu staveb. Od začátku roku 2013 je PENB nezbytnou součástí dokumentace pro stavební povolení. Zpracování průkazu je povinné na základě zákona 393/2007 Sb.(Úplné znění zákona 406/2000 Sb. O hospodaření energií) a vyhlášky 148/2007 Sb. O energetické náročnosti budov. PENB je podle těchto předpisů nutný pro prodej nebo pronájem budov a bytových jednotek. Není potřeba pro stavby s plochou pod 50 m2.

PENB slouží k hodnocení celkové spotřeby energie domu. Do výpočtu se zahrnuje veškerá vydaná energie: vytápení, ohřev teplé vody, osvětlení, chlazení a větrání. Výsledkem je potom grafické znázornění, které vyjařuje úspornost domu. Sedm kategorií je seřazeno od A (mimořádně úsporná) do G (mimořádně nehospodárná). PENB je platný i pro jednotlivé bytové jednotky, takže v případě koupě nebo prodeje bytu má PENB společenství vlastníků.

Další novinkou je Energetický štítek obálky budovy. Vypadá jako dříve užívaný energetický štítek budovy, ale vyjadřuje pouze tepelně-izolační vlastnosti domu. Týká se tedy pouze fasády, oken a dveří, střechy a případných dalších prvků na plášti budovy. Není tak komplexní jako PENB, ale může být součástí jeho protokolu.

designovédomy.cz

Kvalitní a hezké bydlení si může dovolit každý. Proto naše projekty rodinných domů nejsou drahé. A nezáleží na tom, jesti chcete elegantní dům do města nebo jednoduchou dřevostavbu na venkov.Postavit si vlastní dům je jedna z nejzásadnějších a nejzajímavějších věcí v životě člověka. A dobře začít hned od projektu se vždycky vyplatí. Kvalitní bydlení si totiž podle nás může dovolit každý. Proto nejsou naše projekty rodinných domů drahé ani složité, ale funkční a promyšlené. Vycházíme ze svých dlouholetých praktických zkušeností a stále můžeme také vylepšovat díky klientům, kteří přinášejí inspiraci a nové podněty. Prohlédněte si katalog projektů a budete­li si chtít o svých záměrech popovídat s architektem, zavolejte na infolinku 774 745 532. Dobře si vybrat je důležité. A nezáleží na tom, jesti chcete elegantní dům do města nebo jednoduchou dřevostavbu na venkov.


.